Java Programlama Başlangıç Yazısı

Öncelikle java, çok sık kullanılan dillerden biri olup, andorid üzerine yazılan yazılımların ana dilidir. Gerçi şu anda Java dili yerini Kotlin'e bırakmaktadır. Yine de java güncelliğini yitirmemiş bir dil olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle aklına takılacağını düşündüğüm bir kaç soru ile başlayalım.


-> Neden java ?

Java öğrenilmesi kolay olan bir dildir, her işletim sisteminde çalışır, açık kaynaklıdır, yani ücretsiz olup üzerinden para kazanmana da engel olmaz. Detaylı bilgiler istiyorsan buraya veya buraya tıklayabilirsin.

-> Java ile örnek bir yazılım var mı ?

Program örneği olarak Pixel Dungeon adlı oyun, java dilinde yazılmış bir android oyunudur ve kodları açıktır, istersen buraya tıklarayak kodları görebilir veya buraya tıklayarak oyunu android telefonuna indirebilirsin.

-> Java'da nasıl kodlama yaparım ?

Java ile kodlama yapmak için öncelikle Java JDK indirmelisin, sonrasında Eclipse, NetBeans (ki ben de bunu kullanıyorum) veya daha profesyonel olan JDeveloper indirebilirsin. Bütün bunların dışında Windows'un komut penceresini de kullanabilirsin. (Program isimlerine tıklayarak indirme sitesine geçebilirsin.)

    Java JDK : Java Development Kit'in kısaltması olan bu yazılım, java ile kodlama yapmak için gerekli yazılımları içermektedir.
    Eclipse : Açık kaynak bir yazılımdır ve öğrenim kaynakları bulma konusunda oldukça bereketlidir.
    NetBeans : Visual Studio gibi programlar kullandıysanız, görsel arayüz açısından bu program size daha faydalı olacaktır.

    Not : Eclipse ve NetBeans arasında çok fark yoktur. NetBeans kullanarak, Eclipse tabanlı java videoları izleyip, java çalışabilirsin.

-> Java öğrenebileceğim yerler var mı ?

Tabiki var, her yer java kaynağı ile dolu. Senin için aklımda olanları buraya sıralayayım ;
-> sina5an ; 121 adet java (sıfırdan) dersleri, 9dk ila 87dk arası videolar serisi [Eclipse]
-> Oğuzhan Memiş ; 58 adet video (sıfırdan) , 1dk ila 54dk arası videolar serisi [Eclipse]

     Tekrardan Hatırlatma : Yukarıdaki kanallar her ne kadar Eclipse kullanılarak yapılmış olsalar da, NetBeans ile bu videoları takip ederek java öğrenebilirsin, zorluk yaşamazsın.

Ee, hadi artık başlayalım diyorsan buraya tıklayabilirsin :)Yorumlar

Popüler Yayınlar