Yavaşlayan Bilgisayarı Hızlandırma

Her birimiz farkındayız ki bilgisayarlarımız ilk aldığımız hızda çalışmamakta. Bilgisayarlarımız kullanıldıkça ağırlaşmakta ve istenilen işlemleri daha yavaş yapmakta. Bu sorunu kesin olarak engelleme çözümü sunamasam da size bilgisayarınızı hızlandıracak (gözle görülür bir değişiklik olacak kadar) bir kaç uygulama önerebilirim;

-> Uygulama indirmeden bir işlem yapacağım ben diyorsan, sayfanın en altına inmeni tavsiye ederim :)

Avast Key 433U4Y - TWQESJ - 4KL47W


-> CCleaner
    Bilgisayarınızın RAM'ini temizlemeye ve kayıt defteri hatalarından kurtulmanıza katkıda bulunan bu uygulama oldukça faydalı ve bilgisayar hızını arttırabilme kapasitesinde. İstersen buraya tıklayarak indirebilir ve buraya tıklayarak lisans anahtarına erişebilirsin. Yasal bir lisans olmadığını belirtmekte fayda var (:

-> Defraggler 
Bilgisayarınızın sabit diskini sıkıştırmaya yarayan bu programı kullandıktan sonra gözle görülebilir bir hız artışına tanıklık edeceksiniz. Ücretsiz sürümünü buraya tıklayarak indirebilirsin.


Not: Eğer SSD kullanıyorsanız sadece "En iyile" işlemini yapmanız daha faydalı olacaktır. Sıkıştırma işlemleri SSD'ler için faydalı değil aksine zararlıdır.
-> DriverPack
Bilgisayarınızın driverlarını güncellemeye yarayan bu program ile  eskimiş veya unutulmuş driverlerınızı güncelleyebileceksiniz. Ücretsiz olan uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsin.

Not: Yükleme işlemleri sırasında, ek programlar (Yandex, Opera, Avast vs. ) da indirmekte, indirme işlemini başlatmadan, incelemeniz gerekmekte.


Dikkat
C:\Users\(Kullanıcı)\AppData\Roaming
 içindeki DRP ile başlayan klasörleri siliniz. Avast "Win32-Malvare-Gen" virüsü bulmaktadır.

Program Kullanmadan Yapmak İsteyenler için;

Sırasıyla;
-> Bilgisayarıma sağ tıkla "Özellikler"
-> "Gelişmiş Sistem Ayarları"


-> Gelişmiş - Performans - Ayarlar


-> Görsel Efektler - "En iyi performans için ayarla" a basıp, isteğe bağlı "Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt" i seçebilirsiniz. (Seçilmezse yazı fontu oldukça çirkin olmakta :D)


Not: Bilgisayar'a bir zararı yoktur !


Ek Not: HDD kullanıyoranız SSD'ye geçmeniz durumunda oldukça yüksek bir hız artışı olacaktır. Farkı gösteren kısa bir video arıyorsan, buraya bir bak derim. SSD'yi nasıl takacağını bilmiyorsan buraya tıklamanı ve öğretici videoya bakmanı tavsiye ederim.

Yorumlar

  1. Windows 7 ve Windows 8’de Bilgisayar Yavaşlama Sorunu
    Windows yüklü bilgisayarların en yaygın problemi bir zaman sonra bilgisayarın yavaşlamaya başlamasıdır. İşletim sistemi ve bilgisayarın yeniliğinden bağımsız olarak gerçekleşen bu olayda bilgisayar içerisinde ki verilerin dağınık halde depolanır hale gelmesi, hafızanın dolması, sistemin yüksek işlem gücü altında kalması ve uzun zaman sonra eskimesi gibi sebepler sayılabilir. Windows bilgisayar yavaşlama…
    https://www.windowshatalari.com/windows-7-ve-windows-8de-bilgisayar-yavaslama-sorunu/

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar